Zwrócić pożyczkę przed terminem czy wypowiedzieć umowę? Kiedy i co się bardziej opłaca?

Zwrócić pożyczkę przed terminem czy wypowiedzieć umowę? Kiedy i co się bardziej opłaca?

Jak oszczędzić na kredycie krótkoterminowym?

Bądź świadomym konsumentem i poznaj swoje prawa! Czy wiesz, że możesz zwrócić pożyczone pieniądze z banku czy instytucji pożyczkowej przed terminem? Możesz również anulować swoje zobowiązanie jeżeli się rozmyślisz. Należy poznać jednak kilka istotnych szczegółów obu przedsięwzięć. Ja sam również oszczędziłem nieco pieniędzy spłacając kredyt przed terminem (byłem do przodu o 3400 zł).

Wypowiedzenie umowy o pożyczkę lub kredyt – co mogę zyskać?

nie wyrzucaj umowy o kredytUstawa o kredycie konsumenckim nadaje klientom prawo do wypowiedzenia umowy o zobowiązanie finansowe jakim jest kredyt lub pożyczka w okresie do 14 dni od zawarcia umowy. Co najważniejsze – konsument nie musi podawać powodu, dla którego zdecyduje się anulować swoją pożyczkę. Wypowiedzenia takiego należy dokonać pisemnie wypełniając odpowiedni formularz, którego instytucja pożyczająca pieniądze powinna dołączyć do wszystkich dokumentów w dniu zawarcia umowy. Jeżeli takiego formularza nie załączyła, można go poszukać w internecie i wydrukować. Wypowiedzenie umowy można wysłać pocztą (liczy się data stempla pocztowego), faksem lub pocztą elektroniczną.

Po otrzymaniu przez pożyczkodawcę wypowiedzenia, instytucja jest zobowiązana potwierdzić iż taki dokument otrzymała, a następnie poinformować ile pieniędzy pożyczkobiorca musi zwrócić. Klient ma 30 dni na zwrot pożyczki, a jedynym kosztem jaki poniesie to odsetki liczone za ilość dni, w których konsument dysponował pieniędzmi. W przypadku instytucji pożyczkowych, odsetki stanowią niewielki koszt całej pożyczki, więc pieniądze jakie klient będzie musiał dopłacić są raczej symboliczne. Im szybciej pieniądze zostaną zwrócone, tym mniejsze odsetki zostaną naliczone. Nieco więcej zapłacimy w banku, ponieważ tutaj odsetki stanowią przeważnie połowę kosztu kredytu.

Wypowiedzenie umowy jest dobrą opcją, jeśli uda nam się znaleźć tańszą ofertę u konkurencji, albo jeśli okaże się, że otrzymaliśmy premię w pracy i pieniądze z pożyczki nie są już potrzebne. Czasem również decyzje o pożyczce okazują się pochopne, nie warto więc tracić pieniędzy z tego tytułu.

Zwrot pożyczki przed terminem – oszczędzaj pieniądze!

Czasem zdarza się, że jesteśmy w posiadaniu nieprzewidzianych wcześniej środków pieniężnych, które śmiało można przeznaczyć na spłatę części lub całości pożyczki lub kredytu, przed upłynięciem terminu płatności. Zgodnie z ustawą, konsument ma do tego prawo w dowolnym momencie, a niewyrażenie zgodny przez pożyczkodawcę jest łamaniem prawa, które powinno zostać zgłoszone do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wcześniejszy zwrot pożyczki powinien zostać zgłoszony do firmy. W tym celu warto wykonać telefon do biura obsługi klientów instytucji, w której posiadamy zadłużenie. Konsultant powinien powiedzieć ile pieniędzy mamy przelać, ponieważ kwota musi zostać pomniejszona o odsetki. Czasem wpłacić należy pełną kwotę, a instytucja pożyczkowa w określonym terminie dokona należnego zwrotu wynikającego z nadpłaconych odsetek.

Głównym kosztem pożyczki pozabankowej jest, jak wspomniano wyżej, prowizja. Stanowi ona znaczną większość, dlatego też konsument dokonujący zwrotu pożyczki przed terminem oszczędzi raczej niewielkie pieniądze. Mimo wszystko warto podjąć taki krok i pozbyć się finansowego obciążenia przed terminem.

Dobra rada finansowego cwaniaka

Jeżeli posiadasz pieniądze na spłatę całości zadłużenia w okresie krótszym niż 14 dni, to zdecydowanie bardziej opłaca się wypowiedzenie umowy i opłacenie jedynie niewielkich kosztów za odsetki. Zwrot prowizji za pożyczkę nie należy się klientowi, jeżeli dokonuje wcześniejszej spłaty zobowiązania. Znacznie częściej ma miejsce spłata przed terminem niż wypowiedzenie umowy, toteż instytucje pożyczkowe zabezpieczają swój zysk w prowizji.

Comments are closed.